معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت عنوان کرد:

لزوم ثبت نام مالکان صنایع در سامانه سلامت وزارت بهداشت

معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت شروط و الزامات آغاز به کار صنوف و صنایع کم خطر در استانها را از ۲۳ فروردین و تهران از ۳۰ فروردین ماه اعلام کرد.

به گزارش وبدا به نقل از ایسنا، مهندس محسن فرهادی در ارتباطی ویدیو کنفرانسی با خبرنگاران درباره اجرای گام دوم طرح فاصله گذاری هوشمند از روز شنبه ۲۳ فروردین ماه، گفت: از فردا در تمامی استان های کشور گام دوم فاصله گذاری اجتماعی با رعایت الزامات سلامت محیط و کار در واحدهای صنفی و صنعتی به مرحله اجرا در می آید، اما در پایتخت و در شهر تهران به دلیل شرایط خاص وجود جمعیت و شاهراه بودن اقتصادی_اجتماعی این طرح از روز 30 فروردین ماه اجرا خواهد شد.
 وی افزود: تمامی مالکان، مدیران و متصدیان واحدهای صنفی و صنعتی و نه کسانی که در این واحدها شاغل هستند، باید به سایت وزارت بهداشت با مراجعه به آدرس salamat.gov.ir ثبت‌نام کنند. در این سایت یک سری اطلاعات کلی از افراد پرسیده شده و افراد اطلاعات خود نظیر کد ملی، آدرس و مشخصات واحد صنفی و صنعتی را اظهار و بارگذاری کرده و در آنجا اعلام می‌کنند که به مقررات بهداشتی پایبند بوده و با رعایت این مقررات می‌توانند فعالیت واحد صنفی و صنعتی خود را با شرایط پاندمی ویروس کرونا منطبق کنند.
مهندس فرهادی افزود: فاصله‌گذاری اجتماعی به معنای آن است که واحد صنفی و صنعتی ارائه دهنده خدمت در راستای ارائه خدمت هم باید سلامت خود و سلامت مشتریانش را تأمین کند و هم از نظر اقتصادی به فعالیت بپردازد. فاصله‌گذاری اجتماعی زمانی موفق می‌شود که تمام کسانی که ذینفع هستند یعنی ارائه دهنده و گیرنده خدمت و آحاد مردم در آن مشارکت داشته باشند.
معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ادامه داد: نکته دیگر آن است که تمامی دستگاه‌های دولتی و بخش خصوصی برای تدوین این پروتکل‌ها با ما همکاری داشتند و امیدواریم این تعامل در راستای اجرای این برنامه نیز ادامه داشته باشد. این طرح با مشارکت اتاق اصناف ایران و استانها اجرا می‌شود و خوشبختانه آن‌ها در کنار همکاران ما در وزارت بهداشت در سطح اول قرار خواهند گرفت. سازمان تعزیرات و نیروی انتظامی و سایر دستگاه‌های ذیربط نیز مشارکت دارند. البته شرط اساسی این برنامه در گرو همکاری واحدهای صنفی و صنعتی است.
وی تاکید کرد: افرادی که به سامانه مذکور مراجعه نکرده و ثبت‌نام نکنند در مسیر صدور مجوز فعالیت قرار نخواهند گرفت. امیدواریم با اجرای گام دوم فاصله‌گذاری اجتماعی و با رعایت الزامات سلامت محیط و کار بتوانیم در مقابله با ویروس کرونا موفق باشیم.
وی در خصوص ضمانت اجرایی گام دوم فاصله‌گذاری اجتماعی ادامه داد: در بحث ضمانت نمی‌خواهیم با زبان زور صحبت کنیم اما مصوبه در این باره می‌گوید که اگر کسی در سامانه مربوطه ثبت‌نام نکرد، از کارش ممانعت شده و واحد مربوطه پلمب و تعطیل شود.

 پلمب و تعطیلی واحدهای متخلف

به گفته معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، در اجرای این برنامه علاوه بر بازرسان وزارت بهداشت، نیروی انتظامی و اماکن را هم در کنار خود داریم. همچنین کلیه بازرسان اتاق اصناف و دفاتر خدمات سلامت و بخش دولتی حضور خواهند داشت. در مجموع کلیه بازرسان بهداشت محیط و بهداشت حرفه‌ای وزارت بهداشت با حداکثر توان خود در این اجرای این برنامه حضور خواهند داشت و امیدواریم که تخلفی در این زمینه شاهد نباشیم تا منجر به تعطیلی و پلمب جایی هم نشود.
وی یادآور شد: کارفرمایی که در سامانه ثبت نام می‌کند، نسبت به انجام یک سری اقدامات تعهداتی را می‌دهد. در تمام راهنماها نیز کلیه کارگران باید فرم اظهارنامه را پر می‌کنند و به کارفرما دهند. اگر کارفرما رعایت نکرد، برخورد قانونی لازم انجام خواهد شد.

مخالفت ستاد ملی کرونا با اجرای طرح ترافیک در تهران

مهندس فرهادی در پاسخ به سوالی درباره احتمال طرح ترافیک در تهران از فردا گفت: ستاد ملی کرونا در جلسات خود مخالف انجام طرح ترافیک در تهران است؛ چرا که با اجرای آن یا باید از تاکسی استفاده شود یا مترو و اتوبوس.
معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت افزود: البته به تاکسی‌ها اعلام شده که طبق راهنمای تدوین شده، در صندلی عقب خودرو تنها دو مسافر سوار شوند، در اتوبوس‌ها نیز با 50 درصد ظرفیت و در مترو هم اعلام شده که مسافر ایستاده ممنوع بوده و نصف ظرفیت واگن‌ها مسافرگیری شود طبیعتا این موضوع ایجاد صف خواهد کرد. بنابراین پیشنهاد ما این بوده که شهرداری تهران طرح ترافیک را به عقب اندازد. البته اجرای گام دوم فاصله گذاری اجتماعی در تهران از 30 فروردین ماه اجرایی می‌شود.
فرهادی گفت: در راهنمای بازگشت شاغلین به کار پیش بینی کردیم که در صورت ابتلا، افراد چه کنند. همچنین در صورت ابتلا و گذراندن دوران نقاهت و با مراجعه به پزشکان طب کار، می‌تواند گواهی شروع به کار را دریافت کنند.

برای آشنایی با چگونگی ثبت‌نام در سامانه وزارت بهداشت مقاله چگونگی ثبت نام واحدهای صنفی کم‌خطر در سامانه‌ وزارت بهداشت را مطالعه فرمایید.

منبع خبر : سایت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی